درباره نژاد کین‌ کورسو چه می‌دانید؟

دسته بندی: معرفی نژاد سگ
درباره نژاد کین‌ کورسو چه می‌دانید؟

کین کورسو سگی باهوش، قابل‌آموزش، جسور، با اعتماد به نفس و محافظی بی‌نظیر است. اصالت کورسو به دوران روم باستان باز می‌‌‌گردد، و نام این نژاد در لاتین به معنای «سگ محافظ» است.
سگ‌های کین کورسو باهوش، همه‌کاره و به‌شدت وفادار به انسان‌های نزدیکشان هستند و دوست دارند آنها را خوش‌حال کنند. همانند هر سگ نگهبان بزرگ دیگری، پرورش مسئولانه و معاشرت زودهنگام با افراد و سگ‌های دیگر از تولگی برای این سگ‌ها بسیار مهم است.

برخی از ویژگی‌های خلق‌وخو و فیزیکی این نژاد به قرار زیر است:

  • بامحبت، باهوش، باشکوه
  • محبوبیت نژاد در سازمان بین‌المللی سگ: رتبه ۴۰ از ۱۹۳
  • قد: ۶۴ تا ۷۰ سانتی‌متر (نر)، ۶۰ تا ۶۷ سانتی‌متر (ماده)
  • طول عمر: ۹ تا ۱۲ سال
  • گروه: سگ‌های کار

تاریخچه کین کورسو

کین کورسو به زیرمجموعه‌ای از نژادهای کار به‌نام سگ‌های مولوسوس یا مولوسر تعلق دارد. نام این سگ‌ها از مولوسی، قبیله‌ای در یونان باستانی گرفته شده که تصور می‌‌‌شود سگ‌‌‌‌های محافظ غول‌پیکر و بزرگی از نوع ماستیف را پرورش داده‌اند. در اوج قدرت امپراتوری روم، لژیون‌هایی که جزایر یونان را اشغال کردند مولوسرها را به ایتالیا بازگرداندند و آنها را به نژادهای ایتالیایی بومی پرورش دادند.

حاصل این پیوندها اجداد كورسو مدرن و سگ‌های بزرگ‌تر آن، یعنی ماستیف ناپولی بودند. کورسوهای اصلی به عنوان سگ‌های فاتح استفاده می‌شدند. فرض می‌‌‌شود که این کورسوهای اولیه سگ‌هایی پر جنب و جوش و بزرگ‌تر از نسخه‌ی امروزی بودند، که با فریبندگی گربه‌مانندی حرکت می‌‌‌‌کردند.

درباره نژاد کین‌ کورسو چه می‌دانید؟

با انحلال امپراطوری غربی در قرن پنجم، لژیون‌‌‌‌های ایتالیا و سگ‌‌‌‌های آنها بیکار شدند. کم کم کورسوها با کارهای غیرنظامی مانند شکار گراز وحشی، کشاورزی، دامداری و محافظت از مزارع و مرغداری‌ها تطبیق یافتند. کورسوها قرن‌‌‌‌ها به منظره‌ای آشنا در مزارع و مراتع حومه ایتالیا تبدیل شدند، اما اثرات تهاجم‌‌‌‌های مداوم شبه‌جزیره ایتالیا و سیسیل، تحولات اقتصادی و سیاسی و کشاورزی مکانیزه، جمعیت کورسو‌‌‌‌ها را به تعداد بسیار کمی کاهش داد.

با این حال، نمونه‌‌‌‌های محدودی از این نژاد در ایتالیا زنده ماندند. در دهه ۱۹۷۰، گروهی از هواداران ایتالیایی برای احیای این نژاد گرد هم آمدند و انجمن آموراتی کین کورسو (انجمن هواداران کین کورسو) در سال ۱۹۸۳ شکل گرفت و تا دهه بعد کورسوها در نمایشگاه‌‌‌‌های سگ اروپا به نمایش گذاشته شدند. اولین کورسو وارداتی در سال ۱۹۸۸ وارد آمریکا شد و در سال ۲۰۱۰ این نژاد توسط AKC (سازمان جهانی ثبت نژاد) به رسمیت شناخته شد.

تغذیه کین کورسو

کین کورسو‌‌‌‌ها با مصرف غذای باکیفیت سگ، چه غذای تهیه‌شدۀ تجاری و چه غذای خانگی با نظارت و تأیید دامپزشک، به‌راحتی زندگی می‌‌‌کنند. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله‌سگ، بالغ یا پیر) باشد. برخی از سگ‌‌‌‌ها مستعد اضافه‌وزن هستند، بنابراین مراقب کالری غذا و وزن سگ خود باشید. جایزه دادن می‌‌‌تواند ابزار مفید و مهمی برای آموزش باشد، اما مقدار بیش از حد آن باعث چاقی می‌شود. درباره اینکه کدام غذاهای انسانی برای سگ‌‌‌‌ها بی‌خطر و کدام‌‌‌‌ها پرخطر هستند پیش از هر چیز با دامپزشک خود مشورت کنید. آب شیرین تمیز باید همیشه در دسترس باشد.

نظافت کین کورسوها

پوشش کین کورسو، کوتاه اما دولایه است. پوشش زیرین در طول سال، به‌خصوص در فصل بهار، می‌‌‌ریزد. هر هفته موهای سگ‌تان را برس بزنید. این کار را در دوران ریزش مو تا روزی یکبار هم می‌توانید انجام دهید. برای شانه زدن می‌توانید از یک برس موی متوسط​​ و یک دستکش لاستیکی استفاده کنید. برس زدن باعث می‌شود که رشد موهای جدید با سرعت بهتری باشد و همچنین در تمیزی و جلوگیری از ورود میکروب در پوشش سگ خودداری می‌کند.

کین کورسوها مانند سایر نژادها، باید ناخن‌‌‌‌های کوتاهی داشته باشند؛ زیرا ناخن‌‌‌‌های خیلی بلند ممکن است برای سگ دردناک باشند و باعث مشکلاتی در راه رفتن و دویدن شوند.

درباره نژاد کین‌ کورسو چه می‌دانید؟

ورزش برای کین کورسوها تا چه‌میزان ضروری است؟

کین کورسو به ورزش جدی نیاز دارد. پیاده‌روی سریع یا بهتر از آن، دویدن حداقل یک ۱.۵ کیلومتر در هر روز صبح و بار دیگر در شب سلامتی و قدرت عضلانی این سگ را حفظ می‌‌‌کند. در پیاده‌روی‌های طولانی یا دوچرخه‌سواری، کین کورسوها همراه بسیار خوبی هستند. نژاد کین کورسو برای کار کردن پرورش یافته و وقتی کاری به وی محول می‌‌‌شود، خوش‌حال‌تر است. این سگ به تحرک ذهنی و جسمی نیاز دارد، در غیر این صورت رفتار نامطلوب و ناهنجاری از خود بروز می‌دهد. بسیاری از کین کورسوها عاشق شنا، محافظت از صاحب، نگهبانی از خانه و ردیابی طعمه هستند.

درباره نژاد کین‌ کورسو چه می‌دانید؟

آموزش نژاد سگ کین کورسو

آموزش اجتماعی شدن را از همان تولگی جدی بگیرید. توجه داشته باشید که برای نژادی به بزرگی و قدرتمندی کین کورسو، این کلاس‌‌‌‌ها الزامی است. بسیاری از کین کورسو‌‌‌‌ها می‌‌‌توانند نگهبان و محافظ باشند. آموزش به این سگ‌ها، رفتارهای خوش را در برایشان نهادینه می‌کند. آموزش فرمانپذیری باعث می‌‌‌شود که کین کورسو بداند که رییس خانه، کسی جز صاحبش نیست. کین کورسوها باهوش و مشتاق هستند، بنابراین آموزش این سگ کار سختی نیست. علی‌رغم ظاهرشان، این سگ‌ها بسیار مهربان هستند، و به عشق و پاداش بسیار بیشتر از تنبیه اصلاحی یا روش‌های آموزش تهاجمی پاسخ می‌‌‌دهند.

درباره نژاد کین‌ کورسو چه می‌دانید؟

سلامتی در نژاد کین کورسو

کین کورسوها عموماً سگ‌های سالمی هستند، اما بیماری‌های ژنتیکی این نژاد شامل دیسپلازی مفصل ران، صرع، جرب و ناهنجاری‌‌‌‌های پلک است. نژادهای بزرگ عمدتاً مستعد نفخ هستند، که برایشان به‌نوعی تهدیدکننده است. صاحبان کین کورسو باید یاد بگیرند که دنبال چه علائمی بگردند و در صورت بروز آنها چه باید بکنند. فراموش نکنید بهترین مشاور سلامتی و تغذیه هر سگی، دامپزشکان هستند.

گوش‌‌‌‌های کین کورسو باید مرتبا بررسی شوند و دندان‌‌‌‌ها هر هفته با استفاده از خمیردندان مخصوص سگ‌‌‌‌ها مسواک زده شوند.

آزمایش‌های دامپرشکی پیشنهادی پتخونه:

  • معاینه مفصل ران
  • معاینه آرنج
  • معاینه قلبی

مقالات مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست