ژرمن شپرد ؛ سگی جسور و باهوش

دسته بندی: معرفی نژاد سگ

ژرمن شپرد در ایران یکی از سگ‌هایی است که از محبوبیت بالایی برخوردار است. این سگ، با جثه‌ای بزرگ، چابک و عضلانی با شخصیتی اصیل و هوش بالا شناخته می‌شود و به طور کلی بهترین سگِ کار چندمنظوره نیز نامیده می‌شود. ژرمن شپرد با داشتن خصوصیاتی همچون وفاداری، شجاعت، جسارت و فرمان‌برداری، مایه دلخوشی دوستداران سگ‌ها است.

خلق و خو و ویژگی‌های ظاهری ژرمن شپردها شامل موارد زیر است:

  • بی‌پروا، جسور، باهوش
  • محبوبیت نژاد در سازمان بین‌المللی سگ در امریکا (AKC): رتبه ۲ از ۱۹۳
  • قد: ۶۱ تا ۶۶ سانتی‌‌متر (نر)، ۵۶ تا ۶۱ سانتی‌متر (ماده)
  • وزن: ۲۹.۵ تا ۴۱ کیلوگرم (نر)، ۲۳ تا ۳۱ کیلوگرم (ماده)
  • گروه: سگ‌های نگهبان

تاریخچه ژرمن شپرد

نسل سگ‌های ژرمن شپرد (Deutshe Schäferhund) از یک خانواده از سگ‌های شکاری گرفته شده است.

درسال‌های پایانی دهه ۱۸۰۰ یک افسر شوالیه آلمان به نام کاپیتان مکس وان استفانیتز، ماموریت یافت که یک سگ نگهبان آلمانی مطلوب پرورش دهد. وان استفانیتز و پرورش‌دهندگان هم‌فکرش، سگ‌های نواحی شمالی و مرکزی آلمان را با هم آمیزش دادند و در نهایت به اجداد سگ ژرمن شپرد (GSD) امروزی دست پیدا کردند.

وان استفانیتز و همکارانش اولین باشگاه اختصاصی سگ‌های ژرمن شپرد را راه‌اندازی کردند و به مدت ۳۵ سال به تقویت و بهبود این نژاد پرداختند. امروزه از قابلیت تطبیق‌پذیری ژرمن شپردها برای انجام صدها کار مختلف استفاده می‌شود.  به طوری که اغلب فراموش می‌کنیم این سگ، در ابتدا به عنوان سگ گله پرورش یافته است. خصوصیات مشهور ژرمن از گذشته تا به امروز، هوش، شجاعت و سرعت است.

تاریخچه ژرمن شپرد

با توسعه دام‌داری به شکل مدرن، ایجاد دام‌های اهلی و کاهش نیاز به سگ‌های نگهبان، وان استفانیتز، در نهایت زیرکی، تصمیم گرفت ژرمن شپرد را به صورت یک سگ کار مطلوب با عنوان K-9 پرورش دهد. امروزه واحدهای نظامی در سراسر جهان ترجیح می‌دهند از سگ‌های ژرمن شپرد استفاده کنند.

در مورد ژرمن شپردها بیشتر بدانید

قد سگ‌های ژرمن شپرد در حالت ایستاده تا سرشانه‌های شما می‌رسد. در عکس‌های عمومی از این نژاد، بیشتر تصاویری از منحنی‌های بدن این سگ که نرم و مطبوع است؛ دیده می‌شود. همچنین فیلم یا عکس‌هایی از این نژاد در اینترنت وجود دارد که شاهد سگی بسیار مهربان و همراه هستیم؛ بنابراین جای تعجب ندارد که بسیاری از افراد فکر می‌کنند ژرمن‌ها، بسیار مهربان و حرف گوش‌کن هستند.

راه رفتن طبیعی ژرمن‌ها نوعی یورتمه آرام است؛ اما می‌توانند خیلی زود سرعت خود را افزایش دهند. دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد چرا در بین سگ‌سانان، ژرمن شپردها در خط مقدم وفاداری جای گرفته‌اند.

خصوصیات اخلاقی ژرمن‌ها شامل وفاداری، شجاعت، جسارت، توانایی یادگیری دستورات مربوط به بی‌شمار کار مختلف و اشتیاق برای جان دادن در راه دفاع از کسانی است که دوستشان دارند. این سگ‌ها را به حیوانات خانگی بی‌نظیر و نگهبانانی ثابت‌قدم، تبدیل کرده است. اما بنابر استاندارد نژاد، «درون‌گرایی و بی‌اعتنایی خاصی در این سگ وجود دارد که باعث می‌شود معمولاً دیرتر از سگ‌های دیگر با صاحب خود اخت بگیرند».

تغذیه ژرمن شپرد

غذای ویژه سگ‌ها با کیفیت بالا و متناسب با سن سگ (توله، بزرگسال یا مسن) موادغذایی مورد نیاز ژرمن شپردها را تامین می‌کند. اما مواد غذایی خانگی و انسانی می‌تواند منجر به ناراحتی‌های گوارشی برای همه سگ‌ها شود، به همین دلیل بهتر است مصرف این غذاها را بسیار محدود کنید یا اساساً به صفر برسانید. خصوصاً استخوان پخته شده و غذاهایی با چربی بالا برای تمامی سگ‌ها، مضر هستند. در تربیت این سگ‌ها می‌توان از چند تکه غذای خشک مخصوص سگ‌ها به عنوان جایزه استفاده کرد.

تغذیه ژرمن شپرد

گر از غذای باکیفیت برای تغذیه سگ استفاده می‌کنید دیگر نیازی به ویتامین‌ها و مواد معدنی مکمل نیست؛ هرچند اضافه کردن مقدار کمی ماست پروبیوتیک، سبزیجات پخته مانند کلم بروکلی یا تخم‌مرغ می‌تواند برای سگ‌تان مقوی باشد. اگر می‌خواهید از روش‌های رژیم مناسب سگ‌تان، با توجه به وزن، سن و سیستم گوارش مطلع شوید؛ گزینه اولتان می‌تواند دامپزشک باشد. ما نیز در پتخونه به شما بهترین دامپزشکان شهر خودتان را معرفی می‌کنیم.

آرایش و پیرایش ژرمن شپرد

سگ‌های ژرمن شپرد یک پوشش دولایه تا شانه‌ها دارند که از یک پوشش خارجی و زبر متراکم همراه با کرک نرم‌تر تشکیل شده است. نگهداری از این نژاد ساده است و معمولاً فقط به برس کشیدن سریع و ساده هر روز و حداقل روزی یک بار ختم می‌شود.

این کار به زدودن موهایی که ریخته کمک می‌کند. در ضمن در نظر داشته باشید که ژرمن‌ها به دلیل تغییرات فصلی، یک الی دو بار در سال دچار ریزش موی بیش از حد می‌شوند. طی این دوره، با افزایش دفعات برس کشیدن می‌توان به کنترل مقدار مویی که در خانه و روی اسباب و وسایل می‌ریزد، کمک کرد.

ژرمن شپرد ماهی یک‌بار به حمام نیاز دارد. اگر ناخن‌ها به طور طبیعی ساییده نمی‌شوند، باید هر ماه آن‌ها را کوتاه کرد یا سوهان کشید؛ چرا که ناخن بلند می‌تواند باعث درد و مشکلات ساختاری در پنجه این سگ‌ها شود.

آرایش ژرمن شپرد

ورزش برای ژرمن شپرد

ژرمن شپرد به عنوان یک نژاد فعال و ورزشکار برای سلامت جسمی و فیزیکی‌اش به تمرین و ورزش زیادی نیاز دارد. سگی که به میزان کافی فعالیت بدنی ندارد، احساس ناامیدی می‌کند و ممکن است رفتارهای ناخواسته بروز دهد. در مورد توله‌ها می‌توانید با قدم‌ زدن‌های کوتاه روزانه شروع کنید یا در یک محیط امن با سگ‌تان بازی کنید.

به خاطر داشته باشید در هر جایی قلاده سگ را باز نکنید؛ چرا که حتی تربیت‌شده‌ترین سگ‌ها هم می‌توانند سرکشی کرده و از هر دستوری پیروی نکنند. فعالیت‌هایی که نیاز سگ به چالاکی، جمع‌آوری گله، ردیابی و شنای اردکی را تامین ‌می‌کند، می‌تواند تمرین فیزیکی و ذهنی عالی، برای آن‌ها باشد و سگ و صاحبش را خشنود کند.

ورزش برای ژرمن شپرد

آموزش و تربیت ژرمن شپرد

دوره‌های آموزش فرمانپذیری و پیشرفته برای تمامی ژرمن‌ها حیاتی است و تداوم آموزش‌های مربوطه، بدون شک توله شما را در آینده به یک سگ بالغ سازش‌پذیر و خوش‌رفتار تبدیل می‌کند. آموزش‌های مثبت و یکنواخت و مبتنی بر پاداش به نتایج عالی منتج می‌شود. این سگ پیوند بسیار نزدیکی با انسان‌ها دارد.

در نتیجه در کنار خانواده‌اش که شما باشید؛ خوشحال‌تر است. او با تمام وجود دوست دارد در خانواده بزرگ شود و فعالیت‌های خانوادگی را همراهی کند. مربیان آموزشی پت خونه با سابقه آموزش بیش از ۱۰۰ سگ در کنار شما هستند؛ تا علاوه بر آموزش و تربیت سگ‌تان، استعدادها و توانایی‌های ژرمن‌تان را شکوفا سازند.

آموزش و تربیت ژرمن شپرد

سلامت ژرمن شپردها

بیشتر ژرمن شپردها سگ‌های سالمی هستند. یک پرورش‌دهنده مسئول، وضعیت اولیه سلامت را از نظر میوپاتی دژنراتیو و دیسپلازی مفصل ران و آرنج بررسی می‌کند. سگ‌های ژرمن شپرد ممکن است دچار نفخ شوند؛ این تورم ناگهانی شکم می‌تواند زندگی آنها را تهدید کند. صاحبان باید با علائم این عارضه آشنا باشند و بدانند در صورت بروز نفخ چه اقداماتی باید انجام دهند.

پیشنهاد پت خونه برای تست‌های سلامتی:

  • معاینه مفصل ران
  • معاینه آرنج

مقالات مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست