پیت بول ها را جدی بگیرید!

دسته بندی: معرفی نژاد سگ

پیت بول اسم متعارفی برای یک نوع سگ است که از آمیزش بولداگ و تریر به وجود آمده است. نوع پیت بول تا اندازه‌ای مبهم است چراکه طیف متنوعی از نژادهای مختلف و انواع غیررسمی را شامل می‌شود و ویژگی‌های ظاهری چندان مشخصی نمی‌توان برای آن تعریف کرد.

نژادهای رسمی که اغلب به عنوان پیت بول شناخته می‌شوند؛ شامل آمریکن پیت بول تریر، آمریکن استافورد شایر تریر، آمریکن بولی و استافوردشایر بول تریر هستند. آمریکن بول داگ نیز گاهی در این دسته قرار می‌گیرد. سگ‌های چند نژادی که از نظر فیزیکی آمیزه‌ای از این نژادها هستند؛ نیز معمولا پیت بول نامیده می‌شوند.

بسیاری از این نژادها به عنوان سگ‌های جنگی از آمیزشنژاد سگ‌های‌ بول – بیتینگ (که برای گرفتن پوزه و سر حیوانات بزرگتر مثل گاو استفاده می‌شدند) و تریرها به وجود آمدند. بعد از این که استفاده از سگ‌ها در ورزش‌های خونین ممنوع شد، این سگ‌ها در ایالات متحده آمریکا به عنوان سگ گله خوک‌ها، برای شکار و هدایت دام‌های اهلی و به عنوان هم‌نشینی برای خانواده به خدمت گرفته شدند.

پیت بول ها را جدی بگیرید!

برخی از حوزه‌های قضایی در آمریکا، قوانینی تصویب کرده‌اند که بیرون آوردن یا داشتن این گروه از سگ‌ها را ممنوع می‌کند و برخی شرکت‌های بیمه مسئولیت مربوط به گاز گرفتگی پیت بول را تقبل نمی‌کنند. پیت بول‌ها، در کنار سایر نقش‌هایی که دارند به عنوان سگ پلیس و سگ امداد و نجات نیز خدمت کرده و بسیاری از آنها حتی به عنوان بازیگران بامزه حرفه‌ای بر پرده سینما ظاهر شده‌اند.

صاحبان سگ‌های پیت بول در امریکا، تحت نظارت‌های سرسختانه قرار دارند. اما باید گفت تا به امروز هیچ شواهدی دال بر خطرناک بودن این گروه به شکلی نامتناسب ارائه نشده است.

تاریخچه پیت بول‌ها

همانطور که در بالا اشاره کردیم؛ پیت بول‌ها از تلاقی نژاد بول داگ و تریر به وجود آمدند تا هم مثل تریرها سرسخت و چالاک باشند و هم قدرت بولداگ را داشته باشند. در گذشته در بریتانیا، از این سگ‌ها در ورزش های خونین همچون طعمه قراردادن گاو و خرس استفاده می‌شد. با معرفی قوانین رفاهی برای حیوانات در سال ۱۸۳۵، این ورزش‌ها رسما در بریتانیا منسوخ و ممنوع شد.

مبارزه سگ‌ها هم یک ورزش خونین (اغلب با شرط‌بندی همراه بود) و هم راهی برای آزمون کیفی زادآورهای اولیه بود. تا دهه‌ها بعد، مبارزه سگ‌ها به صورت پنهانی در نواحی کوچکی از بریتانیا و آمریکا انجام می‌شد.

پیت بول ها را جدی بگیرید!

سازمان‌های تصویب قانون گزارش داده‌اند که از این سگ‌ها برای اهداف شرورانه همچون نگهبانی در عملیات غیرقانونی نقل و انتقال مواد مخدر، مقابله با دزد و حمله به هدف (به عنوان سگ‌های حمله کننده) استفاده می‌شود.

نژادهایی وجود دارند که انجمن‌های مختلف اخیراً آنها را در دسته «پیت بول‌ها» قرار داده‌اند. سازمان بین‌المللی سگ، سه نژاد را معرفی کرده: بول تریر، مینیاتور بول تریر و استافوردشایر بول تریر.

خصوصیات پیت بول‌ها

سگ‌های پیت بول خصوصیات فیزیکی مشابهی دارند؛ اما تنوع مورفولوژیکی بین این سگ‌ها باعث شده که حتی متخصصان نیز نتوانند از روی خصوصیات بصری، آنها را به طور قطع شناسایی کنند. سگ‌های چند نژادی که خصوصیات فیزیکی خاصی همچون سر مربعی شکل یا بدن حجیم دارند؛ به عنوان پیت بول شناخته می‌شوند.

با این وجود انجمن‌های آکادمیک، شناسایی سگ‌های چندنژادی را با استفاده از مشاهده بصری توصیه نمی‌کنند. برخی از نژادها هم، اشتباهاً در دسته پیت بول جای می‌گیرند اما ذاتا پیت بول نیستند. کین کورسو، دتگو آرژانتینو، داگو دبورداکس در این دسته قرار می‌گیرند. اما از آنجا که این نژادها از تلاقی تریرها و بولداگ‌ها حاصل نشده‌اند، در زمره «بولداگ‌ها» قرار نمی‌گیرند.

خطر حمله پیت بول‌ها!

بر اساس نتایج مطالعات کنترل شده، پیت بول‌ها را نمی‌توان به طور قطع نژادی دانست که به شکلی نامتناسب خطرناک باشند. هرچند پیت بول‌ها تا به امروز، بیش از سایر نژادها درگیر موارد مربوط به حملات مرگبار یا جراحت‌زا قرار گرفته‌اند. اما مثلا در برخی بخش‌های کانادا، سگ‌های سورتمه و سیبریان هاسکی‌ها بیشتر از بقیه سگ‌ها به انسان‌ها حمله کرده‌اند.

پیت بول ها را جدی بگیرید!

برخلاف داستان‌های عوام، پیت بول‌ها «آرواره‌های قفل‌شدنی» ندارند. هیچ تعریف فیزیولوژیکی برای «مکانیسم قفل شدن» ماهیچه‌های آرواره و ساختار استخوانی پیت‌ بول یا سگ‌های دیگر وجود ندارد. سگ‌های پیت بول همچون سایر تریرها و نژادهای شکاری می‌توانند رفتارهایی از قبیل گاز گرفتن از خود نشان دهند و گاهی از رها کردن طعمه امتناع کنند.

پیت بول‌ها جمجمه پهن، ماهیچه‌های بزرگ در صورت و آرواره‌های قوی دارند و برخی تحقیقات نشان می‌دهد که گاز پیت بول‌ها به طور خاصی خطرناک است. زیراکه این سگ‌ها عمیقا گاز می‌گیرند و دندان‌های آسیای‌شان را به داخل بافت فرو می‌برند. شکستن یک آمپول آمونیاک و نگه داشتن آن مقابل بینی سگ کمک می‌کند این حیوان، طعمه را رها کند.

مقالات مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست