روتوایلر؛ سگ نگهبانی وفادار و دوست‌داشتنی

دسته بندی: معرفی نژاد سگ
روتوایلر؛ سگی نگهبان و وفادار

روتوایلر نژاد کاری قدرتمندی است که از ماستیف‌‌‌‌های لژیون‌های رومی نشأت گرفته است. روت هم‌بازی و محافظ آرامی در محفل خانواده است و دنیای بیرون را با دقت زیادی تحت نظر دارد. اگر شما هم به روتوایلرها علاقه‌مندید؛ بهتر است پیش از اینکه این سگ را به خانه بیاورید با ویژگی‌های آن آشنا شوید:

روتوایلرها نگهبانانی وفادار، دوست‌داشتنی و بااعتماد به نفس

  • محبوبیت نژاد AKC: رتبه ۸ از ۱۹۳
  • قد: ۶۱ تا ۶۹ سانتی‌متر (نر)، ۵۶ تا ۶۴ سانتی‌متر (ماده)
  • وزن: ۴۴ تا ۶۲ کیلوگرم (نر)، ۳۷ تا ۴۶ کیلوگرم (ماده)
  • طول عمر: میانگین ۱۰ سال
  • گروه: سگ  کار

درباره روتوایلر

قد روتوایلر نر از ۶۱ تا ۶۹ سانتی‌متر است اما ماده ها، کمی کوچک‌تر و سبک‌تر هستند. پوشش سیاه و درخشان به قدرت و زیبایی این سگ می‌‌‌افزاید. ران عضلانی، قدرت راه رفتن وی را چند برابر می‌کند.

روتوایلری که به‌خوبی ‌تربیت‌ شده و به‌درستی پرورش‌ یافته باشد آرام، متین، بااعتماد به‌نفس و شجاع خواهد بود؛ و بی دلیل پرخاشگر نخواهد بود. رفتار  این سگ نگهبان با بیگانگان مانع بازیگوشی و صمیمیت کاملشان می‌شود و همچنین منجر به افزایش نزدیکی‌شان با صاحب سگ می‌‌‌شود. آموزش و معاشرت زودهنگام با روتوایلرها باعث می‌‌‌شود؛ غرایز سلطه‌گرایانه آن‌ها به طرز مثبتی تحت کنترل درآید.

روتوایلر؛ سگ نگهبانی وفادار و دوست‌داشتنی

تاریخچه روتوایلر

امپراتوری روم به‌دنبال پرورش سگی بود که در جنگ‌ها از منابع غذایی و دام نگهبانی کند. سگی سرسخت و بااعتماد به نفس که خستگی برایش معنا نداشته باشد.

رومی‌ها، با استفاده از انواع ماستیف آسیایی، اجداد دور روتوایلر امروزی، سگ‌های روتوایلر را پرورش دادند. دورۀ حرفه‌ای روت در دامداری با رشد واگن‌‌‌‌های حمل گاو در دهه ۱۸۰۰ به پایان رسید. پس از آن، پرورش اصولی این نژاد در آلمان شروع شد.

از این سگ‌ها به عنوان سگ‌‌‌‌های پلیس، محافظ‌‌‌‌های شخصی و سگ‌‌‌‌های یقه‌آبی که کارهای سنگین مختلفی انجام می‌‌‌دادند؛ استفاده شد. روت ها جزو اولین سگ‌‌‌‌های راهنما برای نابینایان بودند، و اخیراً نیز خودشان را به عنوان سگ‌های امداد و نجات هنگام بروز بلایای طبیعی و سگ‌های همراه پلیس به همگان اثبات کرده‌اند.

تغذیه

روتوایلر‌‌‌‌ها با غذای باکیفیت سگ، چه غذای تهیه‌شده تجاری و چه غذای خانگی با نظارت و تأیید دامپزشک، به‌راحتی زندگی می‌‌‌کنند. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله‌سگ، بالغ یا پیر) باشد. برخی از این سگ‌‌‌‌ها مستعد اضافه‌وزن هستند، بنابراین باید مراقب کالری و وزن سگ خود باشید. جایزه دادن می‌‌‌تواند ابزار مفیدی برای آموزش باشد، اما زیادی آن باعث چاقی می‌شود. درباره اینکه کدام غذاهای انسانی برای سگ‌‌‌‌ها بی‌خطر است و کدام‌‌‌‌ها خطرناک است بهتر است با دامپزشک خود صحبت کنید. آب تازه و خنک باید همیشه در دسترس روتوایلرها باشد.

روتوایلر؛ سگ نگهبانی وفادار و دوست‌داشتنی

نظافت

روتوایلرها موهای بیرونی صاف، درشت و متوسطی دارند. این نژاد نیاز ضروری به برس زنی روزانه و حمام منظم دارد. در طول یک‌سال میزان ریزش موی متوسطی دارد. گرچه دوبار در سال، معمولاً در بهار و پاییز، ریش مو به میزان قابل توجهی زیاد می‌شود؛ اما این دوران مقطعی است. دندان‌ها باید هفتگی مسواک زده شود و ناخن‌‌‌‌ها نیز به موقع کوتاه شود.

روتوایلر سگ نگهبان و دوست داشتنی

ورزش

روتوایلر عاشق شنا و پیاده روری در کنار صاحب خود است. این سگ عضلات قوی و ورزشی دارد، بنابراین باید فرصتی برای ورزش روزانه داشته باشد. این نژاد سگ دوست دارد کارهایی برای انجام دادن داشته باشد. برای مثال روتوایلر می‌‌‌تواند جابجایی سبد خرید را به‌راحتی بیاموزد و در محافظت از گله، مهارت بالایی دارد. اضافه‌وزن برای هیچ سگی خوب نیست، و ورزش می‌‌‌تواند به سلامت و تناسب اندام روتوایلر کمک کند.

روتوایلر سگ نگهبان و دوست داشتنی

آموزش

روتوایلر باید از سنین پایین آموزش ببیند. تصور کنید سگی دارید که روز به روز بزرگ‌تر می‌شود و سلطه‌گر و غیرقابل کنترل می‌شود. بنابراین این سگ را هرگز بدون آموزش رها نکنید. مدیریت کردن این سگ با آموزش‌های فرمانپذیری مقدماتی و پیشرفته به راحتی انجام می‌گیرد.

روتوایلر «سگ مردمی» است که جدا از انسان عمدتا عملکرد خوبی ندارد. سگ‌ها، صرف نظر از نژادشان، باید در این دنیا با حیوانات و مردم زندگی کنند. یکی از مربیان سگ اظهار داشت: «به عنوان صاحب روتوایلر، مسئولم که برای یادگیری روزانۀ سگم وقت، انرژی و پول صرف کنم.» این نژاد باهوش و بسیار آموزش‌پذیر است و می‌‌‌خواهد بقیه را خوشحال کند، اگرچه برخی مواقع ممکن است لجوج باشد. در رفتار با این سگ جدی بودن بدون خشونت بسیار مهم است. بدرفتاری با روتوایلر ممکن است خشونت را تشویق کند و باید جدا از آن اجتناب شود.

آموزش روتوایلر

سلامت

پرورش‌دهندگان متعهد قبل از پرورش روتوایلر، سگ‌های والد را از حیث مشکلات سلامتی مانند دیسپلازی لگن (نوعی ناهنجاری در مفصل لگن که می‌‌‌توان از طریق اشعه X تشخیص داد)، بیماری‌‌‌‌های چشم و قلب آزمایش می‌‌‌کنند. سرطان در این نژاد مانند بقیه نژاد سگ‌‌‌‌ها ممکن است رخ دهد. دامپزشکان کشف کرده‌اند که سرطان و طول عمر با واکسیناسیون منظم، ارتباط دارد. توجه به سلامتی روتوایلرها، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌‌‌کند.

آزمایش‌های بهداشتی پیشنهادی پتخونه:

  • چکاپ مفصل ران
  • چکاپ آرنج
  • معاینه قلب
  • چکاپ چشم‌

مقالات مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست